Під Радою мітингували за виборчу реформу
Під Верховною Радою відбулася акція "Ні! Виборам за законом Януковича". Громадські організації, політики та виборці виступають за ухвалення пропорційної системи з відкритими регіональними списками на виборах до парламенту.
За оцінками організаторів під стіни парламенту прийшли близько 5 тисяч людей.
Основна вимога акції – невідкладний розгляд правок та ухвалення в другому читанні проекту Виборчого кодексу (№3112–1), який передбачає відміну нинішньої змішаної виборчої системи та запровадження пропорційної з відкритими регіональними списками.
Це вже не перша акція на підтримку виборчої реформи. Під тиском громадськості, у листопаді минулого року проект нового Виборчого кодексу було ухвалено у першому читанні. Учасники мітингу сподіваються, що цієї осені правила входження до парламенту будуть нарешті змінені.
"Акція – це заплановане позачергове зібрання української громади, виборців, щоб нагадати, що українці не забули обіцянку депутатів змінити виборче законодавство і перейти на відкриті списки", – каже народний депутат та співавтор проекту Виборчого кодексу №3112–1 Леонід Ємець, – " Сьогодні цей закон знаходиться між першим і другим читанням. Подано дуже велику кількість правок – 4400, це найбільше за всю історію українського парламенту. Кількість такого законодавчого спаму направлена на те, щоб депутати, які потрапили до парламенту за гроші, зберегли ці корупційні механізми. Для них скасування мажоритарки і можливості купувати мандати у списках – це катастрофа"
Нагадаємо, що виборча реформа – важлива частина Коаліційної Угоди, міжнародне зобов’язання України та передвиборча обіцянка Петра Порошенка, який, йдучи у президенти, наголошував: "Я маю абсолютно тверде переконання, який закон є оптимальний – це пропорційна система із відкритими списками".
До того ж, за останніми соціологічними даними, більше 40% українців підтримують відкриті списки.
"Якщо ми прагнемо до членства у ЄС, НАТО і про це говорить на кожному кроці президент, то було б логічно довіряти цій системі, – переконаний засновник та керівник громадської організації "Центр UA" Олег Рибачук, – Ми об'їхали всю країну, більше сотні обласних і районних центрів. У нас було не соціологічне опитування, а дуже грунтовні розмови з лідерами думок, представниками партій, бізнесу, журналістів, молоді. І абсолютно переважна більшість людей бачать виборчу систему саме такою."
Учасниками акції стали Громадський рух ЧЕСНО, Громадська організація "Всеукраїнське Об’єднання "Автомайдан", Громадянський рух "Хвиля", Рух "Визволення" та політичні партії Всеукраїнське об’єднання "Свобода", , Європейська партія України, "Аграрна партія України", "Громадянська позиція", "Демократичний Альянс", "Народний контроль", "Народний рух України", "Національний корпус", "Об’єднання "Самопоміч", "Сила Людей", "Рух нових сил", "Українське об’єднання патріотів — УКРОП", Українська Галицька Партія та народні депутати України.
У разі відтягування розгляду Виборчого кодексу, мітингарі налаштовуються на безстрокову акцію громадської непокори.
"Подивимося, що буде відбуватися у парламенті. Ми поставили умову до 16 жовтня почати розгляд нового Виборчого кодексу. Якщо розгляд не почнеться, то будемо переходити до більш активних дій", – заявив активіст "Автомайдану" Олексій Гриценко.