Кандидати в нардепи законно уникатимуть декларування. ЧЕСНО закликає не ховати статки

П'ятниця, 31 травня 2019, 13:27

Українцям марно чекати оприлюднення декларацій усіх кандидатів у народні депутати, які балотуватимуться на позачергових парламентських виборах 21 липня. Причина проста: законодавство їх до цього не зобов'язує. Побачити декларацію кандидата можна буде лише в тому разі, якщо він сам захоче її показати або якщо він подав її раніше як суб’єкт декларування.

Рух ЧЕСНО закликає кандидатів оприлюднити декларації за 2018 рік та звертається до політичних партій із закликом спонукати своїх партійців заповнити декларації на сайті НАЗК.

Згідно зі ст. 57 закону "Про вибори народних депутатів України", кандидат у нардепи подає декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за рік, що передує року початку виборчого процесу. Водночас ч. 11 ст. 107 цього ж закону говорить таке:

"При проведенні повторних, проміжних та позачергових виборів депутатів декларація особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, кандидатами у депутати не подається".

Ця норма була закріплена в законі про вибори нардепів із моменту його ухвалення 2011 року.

Наприклад, на позачергових виборах до ВРУ 2014 року кандидати декларацій не подавали. Депутати закріпили в законі обов’язкове електронне декларування на чергових парламентських виборах, але змінити норму закону, аби зобов’язати кандидатів декларуватися й на позачергових виборах — не вважали за потрібне.

На довиборах 2016 року, коли обирали нардепів на 7 мажоритарних округах, історія була аналогічна, але парламент не звернув на це увагу.

"Рух ЧЕСНО закликає кандидатів у нардепи, які не подали декларацію за 2018 рік, зробити це, аби виборці мали більше інформації про природу та походження статків та доходів політиків. Ті, хто не покаже декларацію — дають чіткий сигнал виборцям, що вони не готові бути прозорими та підзвітними перед громадянами України. Ба більше, оскільки закон дозволяє не подавати декларацію кандидатам, то ми можемо припустити, що ця обставина вплине на кількість технічних кандидатів на округах. Бо знайти тих, хто готовий стати техкандидатом і не подаватиме декларації, значно легше. Також ми звертаємося до парламенту і вимагаємо внести відповідні зміни до закону, щоб усі кандидати в нардепи були в рівних умовах", — наголошує координаторка Громадського руху ЧЕСНО Віта Думанська.

Рух ЧЕСНО вже повідомляв, навіщо під час виборів потрібні техкандидати.

Раніше ЧЕСНО розповідав, що відомо про першого зареєстрованого ЦВК кандидата у народні депутати.

Нагадаємо, 21 липня 2019 року відбудуться позачергові вибори до Верховної Ради. Подання документів до ЦВК для реєстрації кандидатів у нардепи триватиме до 20 червня включно, а сама реєстрація закінчиться 25 червня. Партія, яка подаватиме виборчий список кандидатів, має сплатити майже 4,2 млн грн застави, тоді як у разі реєстрації одного кандидата-мажоритарника (від партії або самовисуванця) застава у 100 разів менша – близько 42 тис. грн.