Політики Кіровоградщини: треба відходити від мажоритарки

П'ятниця, 15 грудня 2017, 15:20

14 грудня в Кропивницькому в рамках другого етапу всеукраїнського туру "ЗміниТИ" відбувся публічний діалог "ВиБОРИ: нові правила", під час якого представники місцевої влади обговорили перспективи виборчої реформи в Україні. Ключовою темою діалогу було запровадження системи з відкритими регіональними списками на парламентських виборах, яка пропонується в законопроекті 3112-1 – проекті Виборчого кодексу, в першому читанні проголосованого Верховною Радою 7 листопада.

Слово на заході взяли Артем Погребнюк (голова фракції "Об’єднання "Самопоміч" в обласній раді), Олександр Кришко (голова Фортечної районної у місті Кропивницькому ради, "БПП – Солідарність"), а також голови кропивницьких міських партійних організацій: Олександр Рацул ("За життя"), Михайло Мицюк ("Партії пенсіонерів України"), Геннадій Осетров ("Рідне Місто") та Алла Суліма ("Об’єднання "Самопоміч").

Більшість учасників діалогу підтримали запровадження пропорційної системи з відкритими списками, оскільки вона запускає внутрішньопартійну конкуренцію і менше сприяє підкупу виборців.

Відкриті списки працюють у більшості країн Європи, конкуренція між представниками однієї партії корисна, бо покращує якість кадрів і якість політики. "Самопоміч" підтримує виборчу реформу, бо без неї не відбудеться оновлення еліт. Якби вибори відбулися зараз за старими правилами, ми б отримали тих самих людей, тому до 2019 року систему треба змінити. Ну і не будемо забувати, що не можна йти на вибори зі старим складом ЦВК, – зазначив Артем Погребнюк.

Я брав участь в останніх виборах по мажоритарному округу і знаю, що людина без грошей там не виграє ніколи. Тому для Верховної Ради закон однозначно треба змінювати, треба повністю пропорційна система. Мажоритарку, як і суттєве зниження бар’єру, можна буде допустити тільки після того, як виборці будуть сприймати депутата не як людину з гаманцем, а представника своїх інтересів, – підкреслив Олександр Рацул.

Скептично до ідеї відкритих списків поставилися керівники осередків "Партії пенсіонерів України" і партії "Рідне місто".

З підкупом треба боротися, але ми не знищимо його зміною законодавства. Його причина– не в системі, а в низькому рівні соціального забезпечення громадян. Якщо говорити про позитиви проекту Виборчого кодексу, то це збільшення явки на виборах, бо партії будуть зацікавлені, будуть за вуха тягнути свого виборця на дільниці, – наголосив Михайло Мицюк.

Геннадій Осетров підкреслив, що важливіше врегулювати питання виборчої реклами:

Сьогодні політична реклама майже ніяк не регулюється, і це велика проблеми. На телебаченні в період виборів її дуже багато, і вона не інформативна, а емоційна. Якщо така можливість буде, то політичну рекламу варто заборонити.

Підтримав таку ідею і Олександр Кришко:

Політичну рекламу треба заборонити взагалі – на телебаченні, на радіо, борди. Партії мають йти до людей і спілкуватись з виборцями, і як не буде реклами, то залишиться більше грошей, щоб заплатити партійним агітаторам.

Позиція інших учасників щодо реклами була менш категоричною: запровадити обмеження на її формати і кількість, але повністю не забороняти.

До діалогу Громадський рух ЧЕСНО проаналізував роботу депутатів-мажоритарників Кіровоградської області.

Область у Верховній Раді представляють п’ятеро депутатів. Громадський рух ЧЕСНО зібрав дані про їхню парламентську роботу, щоб виборці могли зробити поінформовані висновки.

Депутати області з центром у Кропивницькому доволі часто пропускають пленарні засідання (28,9% пропущених засідань за даними електронної реєстрації порівняно з 22,2% по Верховній Раді загалом) і навіть у разі присутності часто ігнорують голосування. Троє мажоритарників області пропустили понад 80% голосувань: Станіслав Березкін (група "Відродження", 85,8%), Михайло Поплавський та Олесь Довгий (обидва – група "Воля народу", відповідно 83,5% та 82,5%).

 
графіка: чесно

Троє депутатів були помічені за неособистим голосуванням: Станіслав Березкін, Олесь Довгий та Анатолій Кузьменко. При цьому Станіслав Березкін "кнопкодавив" щонайменше чотири рази. Неособисте голосування є порушенням статті 84 Конституції України. Згідно з даними каталогу фігурантів антикорупційних розслідувань ЗМІ, зібраного Громадським рухом ЧЕСНО, троє мажоритарників області згадувалися у таких розслідуваннях, найбільше з них (вісім разів) – Олесь Довгий, з якого Верховна Рада зняла депутатську недоторканність.

Щоб з’ясувати ставлення депутатів до реформаторських ініціатив, Громадський рух ЧЕСНО обрав 8 законопроектів, щодо яких голосували депутати парламенту 8-го скликання: Закон про публічні закупівлі, Закон про добровільне об’єднання територіальних громад, Закон про національну поліцію, Закон стосовно удосконалення процедури арешту майна та інституту спеціальної конфіскації, Закон про освіту, Закон про державні фінансові гарантії надання медичних послуг та лікарських засобів, Закон про вибори народних депутатів України і Виборчий кодекс України. Таблиця голосувань мажоритарників області наведена нижче.

 
графіка: чесно

Депутати-мажоритарники області голосували за ці законопроекти приблизно в половині випадків. Найбільше законопроектів – сім – підтримав член фракції "Блоку Петра Порошенка" Костянтин Яриніч, найменше – по одному – Станіслав Березкін та Михайло Поплавський з "Волі народу". Проект Виборчого кодексу не підтримав жоден із депутатів.