Політики Луганщини: треба зменшити роль грошей на виборах

Четвер, 23 листопада 2017, 08:21

21 листопада в Сєвєродонецьку в рамках другого етапу всеукраїнського туру "ЗміниТИ" відбувся публічний діалог "ВиБОРИ: нові правила", під час якого представники місцевої влади обговорили перспективи виборчої реформи в Україні.

Спікерами заходу були Денис Деніщенко (депутат Рубіжанської міськради, "Блок Петра Порошенка"), Тетяна Соловйова (депутат Новопсковської райради, "Наш Край"), Віталій Шведов (депутат Лисичанської міськради, "Блок Петра Порошенка") та Олена Ніжельська (керівник Сєвєродонецької міської Політичної організації "Об’єднання "Самопоміч").

 
фото: чесно

Центральною темою обговорення стало запровадження відкритих регіональних списків на парламентських виборах. Ця система передбачена проектом Виборчого кодексу, який 7 листопада ухвалила в першому читанні Верховна Рада. Усіх народних депутатів пропонується обирати за пропорційною системою з висуванням лише від партій, а щоб зберегти зв’язок з виборцями в регіонах, висувати кандидатів партії матимуть в рамках регіональних списків у 27 округах, межі яких переважно збігаються з межами областей.

 
фото: чесно

Частина учасників погодилися, що це нововведення справді буде мати позитивні наслідки, зокрема зменшить роль підкупу на виборах, стимулюватиме партії висувати сильніших кандидатів і зрештою зробить депутатів відповідальнішими і перед виборцями, і перед партією.

Я вважаю, що відкриті списки – це правильно, і їх треба було запроваджувати набагато раніше. Як показали місцеві вибори-2015 року, місцеві ради оновилися, у Луганській області – на 85%. Це стимулює залучати нових людей, лідерів суспільної думки, не продавати місця. Тому як депутат і місцевий політик – повністю підтримую, що це треба приймати, – заявив Денис Деніщенко.

У той же час говорили і про ризики, які можуть нівелювати саму ідею впливу виборців на те, хто в кінцевому результаті буде обраний.

Може відбутися таке, що зайдуть ті ж депутати, які були. Наприклад, навіть якщо в списку якісь популярніші кандидати наберуть більше, їх змусять відмовитися на користь тих, кого хоче бачити в парламенті партія. Це вже робилося на місцевих виборах, – зауважила Тетяна Соловйова.

Найбільш скептичним до ефективності відкритих списків був Віталій Шведов:

Нічого не зміниться, бо будуть грати великі гравці, партії, які мають медійні й фінансові ресурси. Потрібно перейти до прямої демократії, коли люди самі будуть визначатися з приводу принципових питань. На перехідний період я б схилявся до 100% мажоритарки, щоб будь-яка людина могла піти і відстоювати свої ідеї. А інакше партії будуть так само скуповувати кандидатів, як це було до того і буде після того.

Крім зміни виборчої системи, Виборчий кодекс передбачає також ряд інших змін:

 
фото: чесно
  • Зниження прохідного бар’єру з 5% до 4%

  • Багатомандатну мажоритарну систему для рад міст з менш ніж 90 тисячами виборців, а також районних, районних у містах, сільських, селищних радах

  • Обов’язкову сертифікацію членів виборчих комісій

  • Гендерну квоту (не менше 40% представників однієї статі в кожній п’ятірці кандидатів)

  • Мінімальну тривалість політичного рекламного ролика на телебаченні на рівні 3 хвилин.

На потребі саме комплексної виборчої реформи, яка зачепить і виборчу систему, і агітацію, і ряд інших питань, наголосила Олена Ніжельська:

Для мене є дуже принциповим обмеження політичної реклами. Треба зробити, щоб вона не була виключно маніпуляцією, тому треба це допрацювати, зачепивши не лише тривалість ролика. Те, чого я також не побачила в кодексі, – це питання місцевих виборів і голосування ВПО. Я навіть для себе не маю відповіді, як зробити так, щоб це не стало черговим елементом для маніпуляцій, але ж є люди, які вже 4 рік живуть у нас і роблять свій вклад у Сєвєродонецьк, а права голосу не мають. Також треба додумати питання захисту реєстру виборців, бо у нас була всім відома історія з тим, як його злили організаторам "референдуму", і це не має повторитися.

На завершення заходу голова ГО "Центр UA" Олег Рибачук закликав підтримати Виборчий кодекс, який хоча й потребує ще чималої кількості правок, але має реальний потенціал покращити якість роботи парламенту і місцевих рад:

Треба міняти правила входження в українську політику, бо зараз у нас працює система негативного відбору. У політику не хочеться йти, бо там працює формула "гроші – політика – ще більші гроші". Навіть ті нові обличчя, які приходять, дуже швидко самі переймають цей підхід. Тому якщо хочемо навести лад в медицині, освіті й тарифах, то маємо почати з нових виборчих правил, і саме їх спочатку вимагати від парламенту.

До форуму Громадський рух ЧЕСНО проаналізував роботу депутатів-мажоритарників від Луганщини.

 
фото: чесно

Луганську область у Верховній Раді представляють п’ятеро депутатів. Громадський рух ЧЕСНО зібрав дані про їхню парламентську роботу, щоб виборці могли зробити поінформовані висновки.

Депутати Луганщини доволі часто пропускають пленарні засідання (27,1% пропущених засідань за даними електронної реєстрації порівняно з 22,2% по Верховній Раді загалом) і навіть у разі присутності часто ігнорують голосування. Троє мажоритарників Луганщини пропустили понад 80% голосувань, і лише один депутат взяв участь більше ніж у половині голосувань. Найбільше голосувань пропустив Євген Бакулін ("Опозиційний блок", 96%), найменше – Віталій Курило ("Блок Петра Порошенка", 37,9%).

 
графіка: чесно

Троє депутатів були помічені за неособистим голосуванням: Сергій Дунаєв (двічі), Віталій Курило (двічі) та Юлій Іоффе (один раз). Неособисте голосування є порушенням статті 84 Конституції України. Згідно з даними каталогу фігурантів антикорупційних розслідувань ЗМІ, зібраного Громадським рухом ЧЕСНО, троє депутатів-мажоритарників Луганської області згадувалися в таких розслідуваннях. Найчастіше фігурував у них Євген Бакулін – 7 разів.

Щоб з’ясувати ставлення депутатів до реформаторських ініціатив, Громадський рух ЧЕСНО обрав 8 законопроектів, щодо яких голосували депутати парламенту 8-го скликання: Закон про публічні закупівлі, Закон про добровільне об’єднання територіальних громад, Закон про національну поліцію, Закон стосовно удосконалення процедури арешту майна та інституту спеціальної конфіскації, Закон про освіту, Закон про державні фінансові гарантії надання медичних послуг та лікарських засобів, Закон про вибори народних депутатів України і Виборчий кодекс України. Таблиця голосувань мажоритарників області наведена нижче.

 
графіка: чесно

Здебільшого депутати-мажоритарники від Луганщини не підтримували ці законопроекти. 6 законопроектів підтримав представник "Блоку Петра Порошенка" Віталій Курило. Євген Бакулін з "Опозиційного блоку" не підтримав жодної ініціативи. Найбільший відгук серед мажоритарників Луганської області знайшов проект Виборчого кодексу: за нього проголосувало троє депутатів.