Партійні вітрини: кого виставили першими у черзі до парламенту

Олександр Саліженко
Четвер, 27 червня 2019, 11:38

Екс-члени "Партії регіонів", громадські активісти, журналісти та гендиректор 1+1, діючі нардепи та їхні помічники, а також забуті політики та чиновники. 

Рух ЧЕСНО проаналізував перші десятки списків прохідних партій і з’ясував, кого вони ведуть першими до парламенту і за яким критерієм формували перелік майбутніх нардепів.

За одним із останніх соціологічних опитувань, до Верховної Ради проходять п’ять партії - "Слуга народу" (45,3%), "Опозиційна платформа – За життя" (12,1%), партія "Голос" (8,4%), "Європейську Солідарність" (7,2%), а "Батьківщина" (7%).

Партії "Слуга народу" та "Голос" не брали до своїх списків діючих нардепів, тому ЧЕСНО не аналізував їх кандидатів за критеріями для чинних чи колишніх нардепів, але в рамках кампанії "Фільтруй Раду" перевірили їхнє політичне минуле та співпрацю з політиками.

"Слуга народу"

Партія  "Слуга народу" формувала свій список без залучення діючих нардепів, натомість до десятки включили помічників депутатів, активістів, волонтерів, гендиректора 1+1 Олександра Ткаченка та срібного призера Олімпійських ігор Жана Беленюка

Читайте також
Чи допоможуть "Самопомочі" нові обличчя потрапити до Ради?
Першим номером у списку очікувано став політтехнолог Дмитро Разумков. У Верховній Раді V скликання (2006-2007 рр.) Разумков працював на громадських засадах помічником регіоналки Валерії Матюхи. А з 2006-го до 2010 року він сам був членом "Партії регіонів" і вийшов з неї тоді, коли Віктор Янукович переміг на президентських виборах 2010 року. 

Після цього (у 2010-2014 роках) Дмитро Разумков працював із Сергієм Тігіпком. Спочатку Разумков був особистим помічником Тігіпка, але згодом почав працювати самостійно в різних структурах його фінансової групи. У 2010 Разумков став членом передвиборчого штабу кандидата в президенти Тігіпка. У цей же час він очолив київську організацію партії Тігіпка "Сильна Україна". З 2015 р. керує власною агенцією Ukrainian Politconsulting Group. 

Другий номер – представник Зеленського у Верховній Раді Руслан Стефанчук, доктор юридичних наук, професор, колишній директор "Національного офісу інтелектуальної власності".

У ВРУ VI скликання працював помічником на громадських засадах у  нардепа від блоку "Наша Україна – Народна самооборона", фігуранта антикорупційних розслідувань Анатолія Матвієнка, а також був радником віце-прем'єр-міністра, міністра економічного розвитку й торгівлі Степана Кубіва.

Працював у Хмельницькому університеті управління та права, у 2014-2016 рр. – проректор з наукової роботи Національної академії прокуратури. Із Зеленським познайомився ще замолоду, коли вони разом грали в КВК.

Третя кандидатка – завідувачка кафедри цивільно-правових дисциплін ХНУ ім. Каразіна, колишня радниця юридичної фірми "Арбітіс" Ірина Венедиктова. У команді Зеленського вона відповідала за судову реформу. Віце-президент Фундації медичного права, віце-президент Всеукраїнської асоціації косметологів.

CEO ІТ-компанії Template-Monster Давид Арахамія отримав №4 у списку партії. Один з ініціаторів волонтерської ініціативи "Народний проект", 2014 року став уповноваженим міністра оборони з питань закупівель та головою Ради волонтерів при Міністерстві оборони, яку очолював до 2017 року. 

Наступною йде Галина Янченко. Вона з 2008 року очолювала київський осередок "ДемАльянсу" і була депутаткою Київської міськради з 2014 по 2015 роки. У 2013-2016 рр. була аналітикинею Центру протидії корупції, з 2014 року очолює ГО "Антикорупційний штаб". Голова Ради громадського контролю НАБУ минулого скликання.

Шостий номер – Михайло Федоров, керівник digital-напрямку президентської кампанії Зеленського та партії "Слуга народу". 2014 року балотувався до Верховної Ради як 166-й номер партії "5.10". 

Номер сім – керівник штабу партії, координатор штабу Зеленського на президентських виборах Олександр Корнієнко. У ВРУ VІ скликання працював на громадських засадах у народного депутата від "Нашої України – Народної самооборони" Олександра Донія.

Номер вісім – екс-членкиня правління Центру протидії корупції, очільниця його адвокаційного напрямку Анастасія Красносільська. До роботи в ЦПК була експерткою Українського незалежного центру політичних досліджень, членкинею київського "ДемАльянсу". Помічниця народного депутата Павла Різаненка, який зараз балотується від партії "Голос". 

Під номером дев'ять іде доволі суперечлива постать – Олександр Ткаченко, генеральний директор холдингу "1+1 медіа", яким він керує з 2008 року. До цього працював заступником генерального директора російського телеканалу "Рен-ТВ" і холдингу "StarLightMedia" (ICTV, СТБ, Новий канал).

У своєму мікроблозі Ткаченко написав, що не планує йти з посади генерального директора до закінчення парламентських виборів. Бенефіціарним власником "1+1 медіа" є олігарх Ігор Коломойський.

Замикає десятку Жан Беленюк – борець у греко-римському стилі, чемпіон світу, срібний призер Олімпійських ігор. В 2018 році у своєму блозі шкодував, що йому не дозволили поїхати на змагання до Росії, зараз цей запис видалений.

 

З огляду на те, що "Слуга народу" має найвищий рейтинг підтримки, згідно з результатами соцопитувань, рух ЧЕСНО досліджує прохідну частину списку. У ній вже виявили колишнього радника міністра внутрішніх справ Арсена Авакова, помічника нардепа Антона Геращенка та ще двох кандиатів, пов’язаних з ГО, де Геращенко є одним із співзасновників. А також двох кандидатів, яких пов’язують із бізнесом МАФів у столиці. Один з них помічений у лобіюванні інтересів цього бізнесу в столиці.

"Слуга народу" може потенційно завести в парламент до 105 народних депутатів за списком. З огляду на такі показники Громадський рух ЧЕСНО продовжує перевірку списку політичної сили.

"Опозиційна платформа – За життя" 

Перша десятка списку цієї партії не стала несподіванкою: до неї увійшли групи Бойка-Льовочкіна та Медведчука-Рабіновича. Семеро з цих десяти – чинні народні депутати від "Опозиційного блоку", ще двоє – позафракційні.

Партія повертає в українську політику фігурантів антикорупційних розслідувань та одіозних депутатів попередніх скликань - Віктора Медведчука та Тараса Козака, які йдуть під №3 та №10 списку відповідно. 

Очолив список ОПЗЖ позафракційний нардеп, співголова партії Юрій Бойко, якого політсила пропонує на посаду прем'єр-міністра.

 

У десятці немає людей, пов'язаних з олігархом Рінатом Ахметовим: якщо 2014 року екс-регіоналам з різних груп вдалося об'єднатися в "Опоблок", то цього разу такого "дива" не сталося. Зрештою, "ахметовські" пішли на вибори окремою колоною - "Опоблоком". Але їхній рейтинг свідчить, що у парламент вони не потрапляють.

"Опозиційна платформа - За життя" потенційно може завести до 25 народних депутатів за списком. Найближчим часом Рух ЧЕСНО оприлюднить аналіз другої десятки цієї політичної сили.

Більш детально про першу десятку кандидатів "Опозиційної платформи - За життя" читайте в аналізі ЧЕСНО.

"Голос"

Більшість претендентів списку партії Святослава Вакарчука "Голос" іде до Верховної Ради вперше – серед них активісти, ІТ-шниця та журналіст. 

Хоча партія анонсувала, що не візьме чинних нардепів. Примітно, що у списку є двоє депутатів Київради - колишні представники "Самопомочі". 

Також серед кандидатів, яких партія підтримає на мажоритарних округах, є четверо чинних народних депутатів. Зокрема, від "Голосу" балотуватимуться Вікторія Войціцька (фракція "Самопоміч", висувається на 155-му окрузі в Рівненській області), Вікторія Пташник (позафракційна, балотується на 223-му окрузі в Києві), Леонід Ємець (фракція "Народний фронт", висувається на 221-му окрузі в Києві) та Павло Різаненко (фракція БПП, балотується на 97-му окрузі в Київській області).

Очолив список партії "Голос" Святослав Вакарчук, лідер гурту "Океан Ельзи". 2007 року після Помаранчевої революції Вакарчук ішов 15-м номером у списку блоку партій "Наша Україна – Народна самооборона", однак уже 2008-го склав депутатські повноваження. Тоді він став першим депутатом, який відмовився від мандата достроково.

Другим номером списку стала Юлія Клименко – голова виборчого штабу партії "Голос". У 2015-2016 роках працювала в уряді на посаді заступниці міністра економіки – керівниці апарату. Віце-президентка Київської школи економіки. 

Далі у списку йде Кіра Рудик – IT-підприємниця, очільниця компанії Ring Ukraine. У лютому 2018 року цю фірму купив технологічний гігант Amazon за 1 мільярд доларів. У Ring Ukraine, яка розробляє смарт-гаджети для безпечного житла, Рудик відповідала за операційні завдання, а також керувала PR та HR департаментами.

Четвертий номер – Ярослав Желєзняк – заступник керівника виборчого штабу партії "Голос". Железняк є діючим помічником на громадських засадах позафракційної депутатки Вікторії Пташник, яка також балотується від "Голосу" по мажоритарці на 223-му окрузі в Києві. Із 2016 року був радником у складі стратегічної консультативної групи з підтримки реформ в Україні (SAGSUR), а з 2017-го – радником прем'єр-міністра з парламентських відносин.

№5 списку "Голосу" Олександра Устінова – антикорупційна активістка, екс-членкиня правління Центру протидії корупції. Випускниця програми Стенфордського університету для нових лідерів України 2019 року.

№6 Олег Макаров – депутат Київської міської ради, який до скандального саморозпуску був заступником голови фракції "Самопоміч", а після того увійшов до "Київської команди" Сергія Гусовського. Із 1992 року донині Макаров є партнером у юридичній фірмі "Василь Кісіль і партнери".

Далі у списку йде Ярослав Юрчишин – громадський активіст, екс-керівник Transparency International в Україні. Юрчишин був помічником на платній основі у Верховній Раді VI скликання у нардепки від "Нашої України – Народної самооборони" Лесі Оробець, у ВРУ VIІ скликання у нардепа від "Батьківщини" Миколи Княжицького. У парламенті VIІІ скликання Юрчишин був помічником у Голови ВРУ Андрія Парубія

Восьмим номером списку йде Сергій Рахманін – журналіст, заступник головного редактора газети "Дзеркало тижня". Рахманін раніше був помічником на громадських засадах у нардепа від "Блоку Віктора Ющенка "Наша Україна" у Верховній Раді IV скликання Віктора Мусіяки, а також у парламенті VI скликання у депутата від БЮТу Володимира Філенка.

Номером 9 від "Голосу" балотується Соломія Бобровська – співзасновниця громадських ініціатив "Євромайдан SOS" та "Допомога ДПСУ". У 2016-2017 року виконувала обов'язки голови Одеської облдержадміністрації. Бобровська працювала на громадських засадах у ВРУ VIІ скликання у нардепа-мажоритарника, представника партії "Свобода" Олександра Сича. У 2012-2013 роках була учасницею Громадського руху ЧЕСНО. 

Замикає першу десятку кандидатів партії "Голос" Ольга Стефанишина – екс-заступниця міністра охорони здоров'я. У парламенті VIІІ скликання Стефанишина працювала помічницею на громадських засадах у позафракційної депутатки Ганни Гопко.

З огляду на результати соціологічних досліджень, у параламент "Голос" може завести до 20 депутатів. Громадський рух ЧЕСНО найближчим часом підготує огляд другої десятки цього списку.

"Батьківщина"

Всеукраїнське об’єднання "Батьківщина" на цих виборах робить ставку на партійне керівництво, діючих нардепів і старих політиків. У першій десятці немає нових облич, партія не залучила й активістів. 

Натомість є очільники інших політичних сил, які вирішили позмагатися за мандат у прохідній частині списку  - лідер партії "Основа" Сергій Тарута та голова партії "Справедливість" Валентин Наливайченко

 

А от молоді депутати-"батьківщинівці" Альона Шкрум та Олексій Рябчин навряд потраплять до парламенту, адже вони перебувають на межі прохідної частини списку. У свою чергу нардеп Ігор Луценко балотується на Рівненщині.

На цих парламентських виборах список "Батьківщини" очолює лідерка партії Юлія Тимошенко.

Більш детально про першу десятку кандидатів партії "Батьківщина" читайте в аналізі ЧЕСНО.

"Європейська солідарність"

Перша десятка партії Петра Порошенка "Європейська солідарність" складається із соратників і довірених осіб п’ятого президента із вкрапленням волонтерів та військових. 

 

Перед виборами БПП "Солідарність" провела косметичний "ребрендинг" і стала партією "Європейська солідарність". Партія провела спробу праймеріз на базі громадської організації з голосуванням за кандидатури на сайті. Також із партії вийшли одіозні члени команди з негативним шлейфом, як Ігор Кононенко і Олександр Грановський, які йдуть по округах №94 і №169 відповідно як самовисуванці.

Ще один скандальний депутат-мажоритарник, заступник голови фракції БПП Сергій Березенко заявив, що не буде балотуватись до нового складу ВРУ.

 

Більш детально про першу десятку кандидатів партії "Європейська солідарність" читайте в аналізі ЧЕСНО.

Громадський рух ЧЕСНО також проаналізував першу десятку партії Ігоря Смешка "Сила і честь". У цю політичну силу пішли нардепи БПП, Самопомочі та екс-посадовці часів Януковича. 

Окрім того, оприлюднений вже аналіз першої десятки "Української стратегії Гройсмана". До неї увійшли колишні нарфронтівці, зокрема чинний міністр юстицій Павло Петренко, при якому державні реєстратори змогли самовільно вносити в реєстр замість голів населених пунктів та керівників інститутів сторонніх осіб. 

Найближчим часом вийде огляд першої десятки "Самопомочі".

Ці партії, згідно з результатами соціологічних опитувань станом на 25 червня мають занадто низький рейтинг, щоб потрапити до парламенту.



Спецпроєкт "Вибори вибори". Наш останній матеріал
Борис Тарасюк: "До зустрічі з Путіним треба готуватись і розуміти його КДБівську свідомість"
Домовились домовлятись: варіанти закінчення війни
Народовладдя від Слуг: про що поговорити за новорічним столом
Усі публікації