"За" чи "проти": чи підтримують у Верховній Раді виборчу реформу?
Минув майже рік відколи народні депутати ухвалили в першому читанні проект Виборчого кодексу (№3112–1). Документ передбачає перехід на пропорційну виборчу систему з відкритими регіональними списками на виборах до парламенту.
Тоді це голосування назвали справжнім дивом. Адже, фактично, Верховна Рада підписала вирок корупційним схемам потрапляння до парламенту. А саме – мажоритарці, за якої округ засівають гречкою та грошима, та закритим партійним спискам, місця в яких традиційно продаються "грошовим мішкам".
Голосування парламентських фракцій за проект Виборчого кодексу (№3112–1) у 2017 році
Нині, коли новий політичний сезон у розпалі, а суспільство вчергове вийшло на вулиці з вимогою ухвалити нове виборче законодавство, настає момент, коли Рада має остаточно визначитися – бути виборчій реформі чи не бути.
Найімовірніше, проект Виборчого кодексу повторно розглядатимуть у жовтні.
Тож напередодні можливого розгляду Кодексу спецпроект "Вибори вибори" поспілкувався з людьми, які не просто знають настрої в парламенті, а й визначають їх. А саме – з головами політичних фракцій.
Ми запитали в лідерів – чи підтримують вони і їхні політичні сили впровадження пропорційної системи з відкритими регіональними списками на парламентських виборах 2019 року?
Щоб дістати відповіді, за кимось із нардепів довелося побігати, когось вмовити, адже зміна виборчого законодавства – тема складна і не для всіх зручна, як видно з відповіді пропрезидентської сили. Але були й ті голови фракцій, які одразу висловлювали підтримку новим виборчим правилам.
Відповіді і позиції читайте в нашому матеріалі.
"Ми зараз чекаємо, чи зможе новий Виборчий кодекс бути адаптований до потреб сучасності.
У ньому 4400 поправок не через те, що його хтось хоче завалити, а через те, що документу вже 12 років. За цей час були прийняті закони про вибори до територіальних громад, змінена система місцевих виборів – дуже багато речей ухвалили відносно виборів, Україна не стоїть на місці. І ми чекаємо зараз висновків фахівців".
На питання, чи підтримують парламентарі від БПП саму ідею запровадження пропорційної системи з відкритими списками, Герасимов повторив: "Зараз ми чекаємо висновків фахівців". Яких саме – голова фракції не уточнив.
"Серед авторів Виборчого кодексу, ухваленого в першому читанні, депутати "Народного фронту". Фракція голосувала "за" в першому читанні. Тож "Народний фронт" підтримує. Новий виборчий кодекс має бути ухвалений.
Документ об‘ємний, у ньому є достатньо суперечностей і білих плям. Треба доопрацювати уважно й ухвалити. Щоб потім перед кожними виборами не вносити правки".
"Ми "за" пропорційну систему з відкритими списками. Єдині, хто не зацікавлений у цій системі, – це чинна влада, яка й надалі хоче зберегти цю корупційну систему з підкупом, гречкою і тому подібним.
Ми в першому читанні голосували "за". До речі, голосами "Опозиційного блоку" цей закон пройшов. Вдруге будемо однозначно голосувати "за".
"Виборча реформа – одна з найкритичніших наших позицій. Ми вважаємо, що сьогодні, саме на цьому етапі історичного розвитку, ми зобов'язані прийняти систему з відкритими списками на пропорційній основі.
Ця система зменшує для олігархічного режиму ймовірність відтворити себе через корупційну й нищівно злоякісну мажоритарку. Водночас ця система дозволяє людям вибрати того, кого вони справді хочуть бачити в парламенті.
Фракція "Самопоміч" підтримує цей процес".
"Ми за те, щоб був прийнятий новий Виборчий кодекс. Ми голосуватимемо за нього і наполягаємо на тому, щоб парламент його якнайшвидше розглянув.
На жаль, фракція БПП блокує прийняття цього кодексу, бо вони зацікавлені в мажоритарці, щоб купувати голоси на виборах і займатися корупцією. Для них була повна несподіванка, коли 226 депутатів проголосувало в першому читанні, і вони накидали більше 4 тисяч поправок для блокування реформи.
Вважаю, що в парламенті повинна знайтися більшість голосів, щоб поміняти виборче законодавство. Бо це і є реальна боротьба з корупцією.
Наша фракція зробить усе, щоб виборча реформа була проголосована. Більше того, минулого тижня на погоджувальній раді я чув виступи представників різних фракцій, які теж підтримують прийняття цього кодексу".
"Наша фракція голосувала свідомо в першому читанні, ви знайдете наші голоси серед 226. Ми подали, на мій погляд, кілька дуже важливих ключових поправок, які дозволять ці недолугості виправити в проекті Виборчого кодексу – і стосовно списків виборців, і стосовно можливості пересування людей у списках, і стосовно того, щоб ті, хто голосує за інші партії, не впливали на формування списків, які є. Ми подали загалом 5 ключових блоків правок.
Зараз робота йде в робочій групі, де постійно бере участь наш представник. Я думаю, що все це разом дозволяє сказати, що при виправленні цих речей це дозволить нам голосувати за такий закон".
"Депутатська група "Партія "Відродження" була першою фракцією в парламенті, яка в цьому скликанні зареєструвала проект Виборчого кодексу (номер 3112, від 16 вересня 2015 року), і ми послідовно відстоюємо ті позиції, які ми закріпили в нашому законопроекті. Ми за те, щоб були відкриті списки".
Народні депутати групи мають свій альтернативний законопроект. Кажуть – виборчий кодекс підтримають, якщо в ньому будуть враховані їхні напрацювання:
"Ми обрали для України фінську модель, яка, ми вважаємо, є однією з найдемократичніших і найефективніших виборчих систем у Європі. До другого читання ми так само будемо наполягати, щоб ця модель була врахована. Ідеалу виборчої системи немає. Ми за нашу коротку історію України вже дуже багато разів її міняли і, я переконаний, ще змінимо і будемо покращувати".
"Депутатська група "Воля народу" – це 100% мажоритарники. Тому природно, що ми підтримуємо збереження мажоритарки. Ми не ховаємося за жодними партійними спинами, наші кроки максимально відкриті для виборців з наших округів. Це максимально чесне спілкування, наскільки дозволяють українські реалії.
Тим не менш, позиція виборців – це наш дороговказ. Зверніть увагу, що і в цьому питанні "Воля народу" дослухається до волі народу. Безумовно, ми очікуємо розгляду №3112-1 в другому читанні та не маємо критичних заперечень проти регіональних списків як таких. У той же час пам’ятаймо, що диявол криється в деталях.
Сьогодні прогнозувати, у якому вигляді ми отримаємо проект Виборчого кодексу після 4000 правок, марно. Нам потрібен закон, який дозволить у демократичний спосіб обрати нову Верховну Раду і не лише її. Якщо запропонований рецепт у другому читанні не буде відповідати нашим принципам, авансу від нашої групи у вигляді відповідного голосування не буде".
Як бачимо, найбільш невизначеною є позиція Блоку Петра Порошенка. Але це не дивно, з огляду на те, що риторика президента щодо виборчої реформи останнім часом змінилася: під час прес-конференції в "Мистецькому Арсеналі" в лютому цього року він заявив: "Як обирати парламент – це справа парламенту. Він має визначитись і знайти той компроміс, який дозволить набрати конституційну більшість голосів". Хоча ще у 2014 році президент обіцяв попрощатися зі змішаною системою виборів і перейти на пропорційну систему з відкритими регіональними списками.
Водночас голови парламентських фракцій на словах переважно підтримують виборчу реформу. Але заяви завжди мають підкріплюватися діями, що в парламенті трапляється не так часто, як хотілось би.
Цієї осені свою позицію парламентарі мають продемонструвати голосуванням. А спецпроект "Вибори вибори" уважно простежить, які фракції дотримуються своїх політичних обіцянок.